08-07-2019 12:08 TEKNOLOJİ

İngiltere 5G için Huawei ile çalışacak

Ülkeler arasındaki 5G rekabeti tüm hızıyla devam ederken, şirketler ve hükümetler arasındaki ortaklıkların detayları da ortaya çıkmaya başladı. Huawei İngiltere 5G altyapısını kuracak!

İngiltere 5G için Huawei ile çalışacak

Ülkeler arasındaki 5G rekabeti tüm hızıyla devam ederken, şirketler ve hükümetler arasındaki ortaklıkların detayları da ortaya çıkmaya başladı. Huawei İngiltere 5G altyapısını kuracak!

İngiltere 5G altyapısı için Huawei ile çalışacak!

The Observer tarafından haftasonu sunulan bir raporda, İngiltere‘deki büyük taşıyıcıların 5G ağlarını Huawei‘nin yardımıyla oluşturacağı ortaya çıktı. Çinli şirket, Vodafone‘un yeni nesil bağlantısını başlattığı İngiltere’deki yedi eyaletten altısında 5G istasyonlarını kurmayı planlıyor.

İngiliz hükümeti, şirketin ulusal güvenlik için bir tehdit olup olmadığı konusunda tartışmalar devam ederken. Bu konuda ABD’ye benzer bir tutum sergilemesi de pek olası gözükmüyor. 

Bu yüzden tüm 5G ağının ana merkezler hariç bütün bölümleri için Huawei ile çalışmaya karar verdi. Ayrıca ekonomistlerin hesaplarına göre İngiltere Hükümeti, Çinli şirketin İngiltere’de kablosuz iletişim için telsiz sistemleri kurmasını engelleme kararı alırsa 4.5 milyar ila 6.8 milyar sterlin arasında zarar görebilir.

İngiltere hükümetindeki üst düzey üyelerden bazıları ise Huawei ile işbirliğinin ABD ile ilişkileri bozarak ülke ekonomisine zarar vermesi korkusu içerisindeler. Bu yüzden Çinli şirketin ne kadar kısıtlanması gerektiği üzerine tartışmalar devam ediyor.

Ama şimdilik toplam 150.000 baz istasyonu Çinli şirket tarafından kurulacak. Matthew Howett “Operatörler Huawei altyapısını kullanmaktan memnun. Sorun, 5G olayının hükümetler tarafından büyük bir hırs meselesi haline gelmesi.” dedi. Bu cümleler de ülkeler arasındaki yeni teknoloji rekabetini gözler önüne serdi.
DİĞER TEKNOLOJİ HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu