sağlık bilimleri

kstb

ted,london

22-11-2017 14:55 DÜNYA

MYANMAR, BM HEYETİNİN ARAKAN'A ERİŞİMİNİ ENGELLEMEYİ SÜRDÜRÜYOR

MYANMAR, BM HEYETİNİN ARAKAN'A ERİŞİMİNİ ENGELLEMEYİ SÜRDÜRÜYOR

Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu Başkanı MarzukiDarusman, Myanmar hükümetinin, ekibine halen güvenlik güçlerinin Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalar) yaptığı zulümleri araştırmak için eyalete girmesine izin vermediğini bildirdi.
Kyodo'nun haberine göre Darusman, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da Uluslararası Af Örgütünün "Çatısız Kafes: Myanmar'ın Arakan Eyaletindeki Apartheid" adlı raporun tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında, "Myanmar hükümeti halen bizimle yüzleşmeye hazır değil. Yine de eninde sonunda görüşeceğimize ve olayı onlar açısından da dinleyeceğimize inanıyorum." açıklamasını yaptı.
Nepido yönetiminin, Arakan'dayaşananları araştırmak isteyen ekibine halen eyalete giriş izni vermediğini dile getiren Darusman, buna rağmen çalışmalarını sürdürdüklerini, Bangladeş'teki Arakanlı Müslümanlarla mülakatlar yaptıklarını belirtti.
Uluslararası Af Örgütü, dün 2 yıl boyunca yapılan görüşmeleri ve toplanan kanıtları bir araya getirdiği raporu yayımlamıştı. Raporda, Myanmar'da Arakanlı Müslümanları hedef alan uzun süreli ayrımcılık ve zulüm "insanlık dışı Apartheid" olarak nitelendirilmişti.
DİĞER DÜNYA HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu