kstb

ted,london

28-06-2022 15:10 GÜNDEM

Nikos Anastasiadis - Colin Stewart görüşmesi Rum basınında

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis dün BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart ile görüştü. 'kapalı bölge Maraş ile yasa dışı girişlerin gündeme geldiğinin belirtildiği görüşmede, Anastasiadis, kaçak girişlerin yüzde 95’inin Türkiye’den geldiğini ifade etti.

Nikos Anastasiadis - Colin Stewart görüşmesi Rum basınında

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis dün BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart’le gerçekleştirdiği görüşmede, “kapalı bölge Maraş ve yasa dışı girişler konularını gündeme getirdi.

Fileleftheros gazetesi: “Güven Aranıyor – Başkan Maraş ve Mülteciler Konusunu Stewart’ın Gündemine Getirdi” başlıkları altında verdiği haberinde, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart’ın dün Rum Başkanlık Sarayı’na giderek Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüştüğünü yazdı.

Stewart’ın ziyaretinin, BM Genel Sekreteri'nin UNFICYP raporunun hazırlanması çerçevesinde gerçekleştiğini belirten gazete, Stewart’ın görüşmede, “iki toplumun insanları arasında güvenin oluşturulmasının gerektiğine” vurgu yaptığını aktardı.

Anastasiadis’in görüşmede, Türkiye ve KKTC’nin kapalı bölge Maraş’ta gerçekleştirdikleri faaliyetleri gündeme getirdiğini ve Kıbrıs Rum tarafı olarak sundukları Güven Yaratıcı Önlemlerin reddedilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdiğini aktaran gazete, Anastasiadis’in ayrıca, yasa dışı girişler konusuna da değindiğini yazdı.

"KAÇAK GİRİŞLERİN YÜZDE 95'İ TÜRKİYE'DEN"

Habere göre Anastasiadis, Yeşil Hattan Güney Kıbrıs’a geçen kaçak girişlerin yüzde 95’inin Türkiye’den geldiğini , bu durumun da Türkiye’nin kaçak giriş unsurunu kullandığını gösterdiğini iddia etti.

Gazete, dünkü görüşme sonrasında Stewart ve Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos tarafından yapılan açıklamalara da geniş yer verdi. Gazete ayrıca, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın dün Stewart’la gerçekleştirdiği görüşmeyi : “Tatar Egemen Eşitlikte Israr Ediyor” başlığı altında okurlarına aktardı.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Politis: Stewart Dün N. Anastasiadis ve E. Tatar’la Görüştü ve Güven Eksikliği Tespit Etti – Ortak Zemin Yok Ancak Umut Etmeyi Sürdürüyoruz”

Alithia: Tatar’dan İki Devlette Israr

Haravgi: C. Stewart: Güven Olmadan İşbirliğinin İlerlemesi Zor
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu