sağlık bilimleri

kstb

telsim

10-06-2024 16:15 GÜNDEM

Stefanu'dan Kıbrıslı Türklere teşekkür

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, dünkü açıklamasında, Kıbrıslı Türklerin katılımıyla gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimlerine vurgu yaparak, bu seçimin önemine dikkat çekti. Stefanos Stefanu, açıklamasında, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Kıbrıslı Türklerle birlikte verilen ortak mücadeleye vurgu yaparak, 'ortak mücadele ettiğimiz tek seçim' ifadesini kullandı. Ayrıca Partisinin hedeflerine ulaşamamasına rağmen yerel yönetim seçimlerindeki başarılarına da değinen Stefanu, ilerici bir çizgide mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti."

Stefanu'dan Kıbrıslı Türklere teşekkür

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun dün akşam yaptığı açıklama:

Toplum konuştuğunda parti olarak dinleme yükümlülüğümüz var. AKEL uzun tarihi süreci boyunca hep bunu yaptı ve bu seçimde de bunu yapmayı hedefliyoruz.

Halkın kanaati net ve biz söz oyunlarının arkasına saklanma niyetinde değiliz: Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sonuçları bizi tatmin etmiyor.

Yarından itibaren ilk işimiz toplumun bize gönderdiği mesajları dikkate alarak bunlar üzerinde çalışmak olacak. Ancak ilk değerlendirme olarak şunu söyleyebiliriz:

• Avrupa Parlamentosu’nda partimizin ikinci milletvekilliğini kaybetmesi çok olumsuz bir gelişmedir ve bu, bugünkü sonucu belirlemektedir.

• Kaydettiğimiz oy oranına bakıldığında, elde edilen sonuç AKEL-Sol-Toplumsal İttifak olarak dinamizm yaratma yönünde önümüze koyduğumuz seçim hedefimizle kesinlikle örtüşmemektedir.

AKEL, yerel yönetim seçimlerinde zorlu mücadeleleri kazanarak seçim hedeflerine ulaştı. Parti olarak yerel toplumların kendine özgü özelliklerine öncelik verdik ve Kıbrıs genelinde büyük oranda doğru tercihler yapmış olduğumuz görüldü. Yerel seçimlerde alınan sonuç ilerici niteliktedir. Şu ana kadar alınan sonuçlara göre, AKEL'den adayların ya da AKEL'in desteklediği adayların çok sayıda belediye başkanı seçildiği görülüyor.

Bu seçimlerde, seçim ortamını belirleyen benzeri görülmemiş bir siyasi olguyla karşı karşıyayız. Siyasi tezleri ve programı olmayan bir aday olan Fidias Panayotu iki basamaklı yüksek bir yüzde kaydetti. Amacımız kimsenin kulaklarını okşayacak sözler söylemek değil, bu yüzden seçimlerin toplumsal gerçekliği yansıtan bir ayna olduğunu söylüyoruz. Bu, partilere itibarsızlaştırma mesajı göndermeyi ve protestolarını dile getirmeyi isteyen yurttaşlarımızın siyaset dışı bir seçeneği siyasi tercih olarak öne çıkardığı yeni bir gerçekliktir. Tüm bu konuları tabi ki ele alarak değerlendirip, üzerlerinde çalışacağız. Her halükârda, bize göre Fidias Panayotu’ya verilen oylarla herhangi bir politika ödüllendirilmemektedir, çünkü özünde herhangi bir siyasi içerik söz konusu değildir.

Hem Avrupa Parlamentosu hem de yerel yönetimler için yapılan seçimlerde AKEL-Sol-Toplumsal İttifak adaylarını oylarıyla destekleyen herkese yürekten teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca AKEL ve Halk Hareketi kadrolarına, üyelerine ve binlerce gönüllüye yoğun çalışarak sundukları katkılarından ve emeklerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum.

Kıbrıslı Türk yurttaşlarımızın seçime katılımını da selamlamak istiyorum. Arzuladığımız Kıbrıs ve Avrupa için Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin birlikte katıldıkları tek seçim fırsatı olduğundan, bu seçimler özel siyasi öneme sahiptir.

Son olarak, yurttaşlar şunu bilmelidir: AKEL-Sol-Toplumsal İttifak, nereden gelirse gelsin halk karşıtı politikalara karşı mücadele etmeye ve ciddiyetle siyaset yapmaya devam edecektir. Hedefimiz siyaseti yeniden ön plana çıkarmak ve halkın çoğunluğu için daha iyi bir yaşam talebiyle geniş bir ilerici cephenin yaratılması yönünde mücadeleye devam etmektir. 
Etiketler :
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu