kstb

telsim

02-03-2021 15:09 GÜNDEM

TOPLU TAŞIMACILAR DESTEĞİ VERİLMEDİĞİ GEREKÇESİYLE LEFKOŞA’DA ARAÇLI EYLEM YAPTI

ARAÇLARI BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE BIRAKAN BİRLİK, ÇALIŞAMADIKLARI İÇİN VERGİ MUAFİYETİ VE BENZERİ TALEPLERİNE YANIT ALANA KADAR EYLEMİN DEVAM EDECEĞİNİ AÇIKLADI AYTAÇ: “BİZE VERGİ VERİN DİYORLAR. NASIL VERECEĞİZ? ÇALIŞMADAN MI? EVİMİZE EKMEK BİLE GÖTÜREMİYORUZ” AKANDERE: “KİLİT VURULAN SEKTÖR OLARAK KULLANMADIĞIMIZ YOLUN SEYRÜSEFER VERGİSİNİ VEREMEYECEK DURUMDAYIZ.. HİBE VEREMİYORSANIZ BARİ CEBİMİZDEKİ OLMAYAN PARAYI İSTEMEYİN”

TOPLU TAŞIMACILAR DESTEĞİ VERİLMEDİĞİ GEREKÇESİYLE LEFKOŞA’DA ARAÇLI EYLEM YAPTI

Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği (KTTB), pandemi nedeniyle çalışamadıklarından seyrüsefer, muayene, T izin belgesi ücreti, yıllık vergi, çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı ödemelerinden muaf tutulma talepleri yanıtsız kaldığı gerekçesiyle bugün Lefkoşa’da araçlı eylem düzenledi.

“Araçlarımızı devretmeye getiriyoruz, çünkü ödeyemiyoruz” sloganıyla eylem yapan birlik, KKTC ve Türk bayrakları astıkları çok sayıda otobüs ve minibüslerle Lefkoşa Atatürk Spor Salonu önünde toplanarak, korna sesleri ve marşlarla önce Cumhuriyet Meclisi’ne, oradan da Başbakanlık önüne gitti. Başbakanlığın önünde marş ve sloganlarla eyleme devam eden taşımacılar, “Biz bu yükün altından kalkamıyoruz. Araçlarımızı devretmeye geldik” diyerek Başbakanlık kapısına temsili bir “Araç Devretme Müracaat Formu” ve araçlarının anahtarlarını bıraktı.

Eylem sırasında Başbakanlık Müsteşarı ile toplantıya giren birlik temsilcileri, toplantıda taleplerini yeniden ifade ettiklerini, herhangi bir dönüş almadıklarını açıkladı. 

Birlik, hükümetten taleplerine olumlu bir yanıt alınana kadar araçlarını çekmeyip, eylemlerini sürdüreceklerine dikkat çekti.

KTTB, Güney Kıbrıs’a geçiş sıkıntılarına çözüm bulmak amacıyla yarın Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle de görüşecek.

TALEPLER

Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği (KTTB) Sözcüsü Mehmet Özsezer, birliğin “hükümetin sektörden aldığı ödemelerden muaf olma, 1500 TL maaş desteğinin sürdürülmesi, turizm taşımacılarına 15000 TL can suyu desteğinin yapılması, Güneye geçiş sıkıntılarının giderilmesi, havalimanlarından rezervasyonlu yolcu alımının açılması, ‘pandemi taşımacılığının’ mevcut iki birlik arasında bölünmesi” yönündeki taleplerini okudu.

AYTAÇ: “BİZE VERİLEN SÖZLER TUTULMADI”

KTTB Başkanı Menteş Aytaç da açıklamasında, kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını ve bu nedenle süreçte en çok zarar gören sektör olduklarını söyledi.

Aytaç, Mart 2020’den beri çalışmamalarından dolayı 2000 TL değerinde olan T-izni, muayene, seyrüsefer gibi vergilerden muaf tutulmalarını talep ettiklerini fakat bu taleplerinin yanıtsız kaldığını ileri sürdü.

 “Pandemi taşımacılığı”ndan da kendi üyelerinin değil, sektördeki diğer örgütün faydalandığını iddia eden Aytaç, hükümeti görevin dağıtımında adaletli olmaya çağırdı.

“Bize vergi verin diyorlar. Nasıl vereceğiz? Çalışmadan mı? Evimize ekmek bile götüremiyoruz” diyen Aytaç, talepleri karşılanana kadar eylemlerini sürdürecekleri belirtti.

“KULLANMADIĞIMIZ YOLUN SEYRÜSEFER VERGİSİNİ VEREMEYECEK DURUMDAYIZ”

KTTB Yönetim Kurulu Üyesi Berksan Bekir Akandere de sözü alarak, taşımacılık sektörünün bugüne kadar devlete karşı tüm yükümlülüklerini yerine getirdiklerini ancak “kilit vurulan sektör” olarak kullanmadıkları yolun seyrüsefer vergisini veremeyecek durumda olduklarını söyledi.

“Bu şekilde ileriki günlerde turizme hizmet edecek hiçbir aracın bulunamayacağını” ifade eden Akandere, “Sektöre hibe verebilecek bir desteğimiz yoktur diyorsunuz. Hibe veremiyorsanız bari cebimizdeki olmayan parayı istemeyin bu noktada bize destek verin” dedi.

Açıklamaların ardından Başbakanlık Müsteşarı ile toplantıya giren Birlik Temsilcileri, toplantıda taleplerini yeniden ifade ettiklerini, herhangi bir dönüş almadıklarını kaydetti.

Birlik, güneye geçiş sıkıntılarına çözüm bulmak amacıyla yarın Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle de görüşecek.
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu